Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení

18. 6. 2006

Krmení

Morče je býložravec, takže jí převážně zelené krmivo (tráva, listy,...), zeleninu, ovoce a hlavně seno, které může sloužit i jako podestýlka a pak ještě různé druhy krmiv, které se koupí v obchodech pro zvířata - zverimexy. Také může dostávat různé pochoutky jako třeba ovocné tyčinky.....ty se dělají třeba s příchutí ovoce, zeleniny, medu,...... a prostě různé pochoutky, které koupíte taky ve zverimexech. Pro morče je velmi důležitý vitamín C, protože si ho nedokáže samo vytvořit. A také voda je velmi důležitá.

Voda: Voda musí být čistá, podávaná nejlíp dvakrát denně.

Zelené krmivo: Zeleným krmivem myslím například trávu - klasickou třeba z louky, pampeliškové listy, kopřivy, jetel,....... Tráva je pro morče taky velmi důležitá. V žádném případě ji netrhejte nikde u silnice, nebo někde, kde je i jen trochu zašpiněná, nebo zamořená, to platí i pro ostatní listy. Morčatům taky chutná jitrocel, moje holky se po něm můžou užrat a jetel by se měl podávat v menších dávkách.

Seno: Mělo by být morčeti neustále k dispozici. Obsahuje velké množství vlákniny. Nesmí být mokré, ani vlhké, zaprášené nebo špinavé. Někdo třeba nepoužívá piliny a používá místo nich seno, hlavně v králíkárně - kotci.

Suché krmení: Prodává se spousta druhů od různých firem, některé jsou obyčejné, jiné zas mají spoustu dobrot - třeba sušený banán nebo dokonce šípky atd. Můžete koupit krmení pro morčata a králíky, ale lepší je přímo pro morčata. Každý den by mělo morče dostat tak 1-2 lžíci krmení. Všude se uvádí jiná dávka, někde i 1-2 hrsti, prostě uvidíte kolik toho vaše morče sní a podle toho se řiďte.

 

Ovoce: Ovoce dávejte morčeti ráno a večer v měnších dávkách. Lepší míň a častěji než víc a jednou.

         DRUHY: např.: jablka, hrušky, banány, jahody, kiwi, meloun, mandarinka, pomeranč, hroznové víno,...

Zelenina:  Dávkování stejně jako u ovoce.

          DRUHY: např.: okurka, paprika, salát, rajče, květák - listy, brokolice, kedlubna, burák, mrkev, špenát, řepa,...

Natě z rajčat, bramborové klíčky, jedovaté rostliny a syrové fazole jsou jedovaté!!

                   Březím samičkám nikdy nedávejte červenou řepu!!

                   Nedávat přemrzlou potravu!!

                   Po velkém množství salátu nebo jetele se morčata snadno nadýmají.

                   Nikdy nepodávejte mokrou trávu (zelené krmivo).