Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ochočení

8. 5. 2007

Obrazek

Začátky jsou těžké...

Některá morčátka s vámi "splynou" jen co si je přinesete domů a některým to naopak trvá, než se přestanou obávat vašeho dotyku. Nikdy se nedá určit za jak dlouhou dobu k vám morčátko samo a rádo přihopská, protože je to u každého morčete jiné.

.

Pomalu a tiše...

Pokaždé, když se mě někdo zeptá, jak ochočit morčátko, vždycky upozorňuju na jednu hlavní věc: nesmíte na morče rychle. Morčata se prudkých a rychlých pohybů lekají (to se dočtete ve všech knihách a navíc se toho lekají i morčata neochočená), takže na ně musíte pomalu, hlavně při zvykání na sebe, jinak se vás pak třeba morče bude bát pořád. Další důležitá věc je mluvit na něj tiše, nemusíte úplně šeptat, ale řvát mu do ucha není to pravé. Vždycky když k morčeti jdete, potichu na něj mluvte... například: ahojky Nelinko jakpak ses dneska měla?.... třeba samé nesmysly, ale je to pro morče lepší, než když přijdete čapnete ho a ani na něj nepromluvíte, protože se pak morče diví co se to děje. Taky když ho chováte tam mu něco povídejte, zaručeně bude klidnější :o)

.

Z ruky do pusy...

Jestli nechcete morče neustále jen tahat z klece a mluvit na něj, ale chcete i to, aby k vám přišlo, tak pořád zkoušejte jeden známý trik. Jdete ke kleci, nebo si morče vyndejte ven a v ruce mějte kousek jablka nebo něčeho co vašemu morčátku chutná. Volejete na něj a třeba i mlaskejte a ukazujte mu to jablko. Morčátko si přijde a bude vám chtít jablko nejspíš vytrhnout z ruky, ale vy ho držte pevně a nechte morče, aby od vás jedlo. Potom můžete zkusit pohladit ho. Ne žádné prudké pohyby, pomalu jeďte rukou k němu, aby to dobře vidělo a pak ho pomalu hlaďte, nejdřív třeba uteče, ale když tohle budete dělat pořád, zvykne si na vás a bude vědět, že mu neublížíte.

.

Obrazek

.

Závěrem...

Pokud si budete s morčátkem denně hrát a mazlit se, brzo si na vás zvykne a bát se vás rozhodně nebude. Takže pokud ho budete akorát krmit a občas si ho pohladíte, tak se pak nemůžete divit, že se vás bojí. A ještě jedna věc... když na sebe budete morčátko přivykat hned od začátku, zvykne si mnohem rychleji, než když se o něj začnete zajímat až po dlooooouhé době... =o)