Jdi na obsah Jdi na menu
 


MORČE A KRÁLÍK hrozící nebezpečí anebo velká láska

26. 11. 2006

Morče a králík...

...hrozící nebezpečí anebo velká láska

Určitě víte, že morče a králíka můžete klidně chovat společně. Možná je tak chováte...Nejčastěji jsou to zakrslí králíci, kteří jsou jen o něco větší než dospělé morče a nebo dokonce stejně velcí jako morčátka. Jiné je to ale s jejich kamarády, velkými králíky, kteří jsou většinou chováni na maso...

.

Velcí králíci (masní) morčatům neublíží rozhodně schválně. Ale takový velký králík se oproti malému morčeti pohybuje poměrně neopatrně. Snadno by mu mohl ublížit například když běží - skáče, mohl by ho zavalit a nebo taky když jí, tak morče k jídlu jen tak nepustí a může ho třeba profackovat svými ostrými drápky a "vypíchnout" mu například oko.

.

Pokud spolu chováte morče a králíka od narození je riziko zranění mnohem menší, protože se nemusí seznamovat jako dospělí a prát se například o své teritorium, ale nějaké riziko tady pořád je. Proto musíte dávat pozor, zda se morče s králíkem pere, abyste včas zasáhli a oddělili je.

.

Rozhodně vás nechci strašit, že jestli chováte velkého králíka a morče, tak je musíte rozdělit, to ne. Jenom chci upozornit, pokud například plánujete koupi králíčka, radši vyberte toho zakrslého. A pozor! pro tuto dvojici či skupinku musíte mít větší klec nebo kotec.

.

Spousta lidí chová králíky a morčata odděleně a v zimě (pokud je morče chováno venku) ho dávají ke králíkovi do kotce, aby se vzájemně hřáli =o). To je dobrý nápad, ale musíte být opatrní a první chvíle pozorovat, jak se chovají, než si na sebe zvyknou, protože dospělý králík nemusí morčátko vždycky akceptovat...

.

.

Vlastní zkušenost: Když byl můj (velký) králík ještě malý, Nelče a Adélce neublížil, jenže rostl a kotec byl pro všechny malý a tak jim občas vlepil facku a taky je nechtěl pouštět ke krmení. Kvůli tomu jsem musela dát holky do jiného kotce, tak měli všichni alespoň svoje soukromí...Chci vám jen říct, že byste měli uvážit, že (velký) králík vyroste, ale zakrslíček zůstane malý..

Budu hrozně ráda, když napíšete nějaké vaše zkušenosti s chovem králíků a morčat dohromady =o)) (třeba do komentářů)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poraďte akutní !!!

(Kateřina Kozlová, 3. 3. 2017 18:35)

Je mi skoro patnáct a mám králičí slečnu (mix beran x lvíček) dříve jsem měla morčecí slečnu a byly to velké kamarádky pořad se oblizovaly

Prosím

(Jana, 3. 3. 2017 18:37)

Dobrý den,
Mám skoro jednoroční samičku králíka (mimochodem je to beran s lvickem mix) měla jsem také rosetovo morče, bohužel mě v prosinci opustila. Holky byly velké kamarádky.. od té doby je Bubla docela odtažita a boji se... Pochovat nebo pohladit se nechá ale jen když ji dávám najíst. Myslíte, ze by pomohlo ji koupit nějakého kamaráda... prosím poraďte mi případně jaké pohlaví a druh zvířete Bublině pořídit moc dekuju docela mě to trápí.

Ahoj je mi třináct a nedokážu si poradit!

(Dominika, 17. 8. 2016 12:31)

Ahoj, my máme doma dva králíky co spolu žijí, a nedávno jsem dostala téměř ročního zakrslého beránka. Ze začátku byl lekavý, ale další den si na mě tak zvykl, že byl opravdu mooc hodný. A z toho chování sem usoudila že můžu k němu dát naše morče, stejně staré jak králík. Zezačátku se morče bálo (je to taky kluk) ale další den to bylo dobré. Byli spolu pět dní a ignorovali se. Morče si zalezla do domku, sem tam se proběhlo, jedlo pilo, a i králík si ho nevšímal. Jenomže dnes o půlnoci začal bořit domeček, a asi v 4:45 jsem to už nevydržela a šla se podívat. Morče bylo nucené z domku utéct, a králík ho agresivně napadal. Přišla jsem k Ňusíkovy, a vynadala jsem mu. Morče si v pohodě zalezlo, a asi dvacet minut byl klid, pak to bylo ale ještě o tolik horší, že Ňusík musel zůstat na zbytek noci a je tam i teď v přepravce. Jestli se toto dozví moje mamka tak dá asi Ňusíka (a on je při tom mooc hodný) pryč, anebo morče protože tolik místa a tolik klecí nemáme!Poraďte prosím!! :((

Re: Ahoj je mi třináct a nedokážu si poradit!

(Klec, 2. 1. 2017 16:08)

Ahoj. Taky záleží kolik máš těch domečku. Je dobré mýt na začátku 2 (pro každého), a aby měl každý svou misku a pítko. Později jeden kus uber( třeba po měsíci vezmeš pryč jednu misku). Tak si budou na sebe více zvykat. Nebo si je oba vyndej z klece a hraj si s nimi (aby si porad byly na blízku).

Re: Ahoj je mi třináct a nedokážu si poradit!

(Vendy, 12. 1. 2017 17:17)

Ahoj moje rada je, že králík i morče si musí na sebe zvykat a to tak že třeba na pár minut je spolu dát do klece a potom zase morče dát do přepravky a takhle opakovat až si na sebe zvyknou.

Velký králi +2morcata

(Morče Roza, 10. 11. 2016 19:04)

Mám doma 1( vekeho) zatím malého králíka a u něj 2morcata . Nejdřív jsem je oddělila a o 2 dny později jsem je dala k sobě a nic se nedělo . Do kotce jsem jim dala i takovou boudičku aby se morcata měli kam skovat .....a nakonec tam chodí vsichni 3. Skoro vzdycky tam spí . :-)

Kroft

(Andy , 15. 9. 2016 10:51)

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat jestli nemáte zkušenosti s tím že kralickovi jsou už dva roky a najednou bych k němu dala morče ? Myslíte si že by si na sebe zvykli ?
Děkuji za odpověď

morce+králík

(maja, 11. 1. 2016 17:14)

Dobrý den,mám morce kterému je necelí rok(holka) a chtěla bych k ní do klece ještě zakrslého králíčka.Myslíte že by se spolu skmarádili?

Re: morce+králík

(Morčátko vendulka, 14. 8. 2016 10:01)

Ahoj mám doma 6 letého kluka (morče )pořídila jsem si králíka zakrslého když jsem je dala k sobě nic jí nedělal:-) podle mě by se mu nic nestalo:-)

morcatko

(klara, 30. 1. 2013 22:49)

diky za rady pa pa morčatka pa pa

Re: morcatko

(Chřapíček, 6. 3. 2016 13:28)

Trapný

je to možné??

(iva, 4. 9. 2012 12:43)

měli jsme králíka a máme morče. králík kolem morčete obskakoval a tak různě. nevím jestli je možné aby měli mladé- králíkomorčata??? po třech m,ěsících??? odepište prosím na ivinkabublikova@seznam.cz děkuji

Re: je to možné??

(Martina, 26. 1. 2015 18:03)

ahoj :) .. mám doma zakrslíka a teda,..má hodně velké rozmnožovací pudy :D .. vše by obskakoval a také uvažuju že bych k němu dala kamaráda, aby mu nebylo smutno když jsem přes týden na intru :( .. už se ti někdo ozval?? také by mě to zajímalo :)

Re: Re: je to možné??

(Lu, 18. 8. 2015 21:17)

A člověk se psem můžou mít psítě?

Re: je to možné??

(Heheheh ty jsi mě rozesmala děkuji, 11. 2. 2016 0:32)

má zkušenost

(Ceress, 20. 7. 2012 10:45)

Pár let jsem doma měla ve větší kleci jenom králíčka. Králíček (samička, ale budu ji říkat "on" jako ten králík) byl k lidem agresivní, choval se teritoriálně, nechtěl si pořádně nechat sáhnout do klece a v době, kdy jsem mu dávala krmení jsem si musela dávat pozor na ruce, aby je nepokousal. Před pár dny jsem zachránila malé morčátko, které původně mělo připadnout jako krmení hadovi. Měla jsem dost strach, že mu králíček ublíží, ale byla jsem rozhodnutá to zkusit s tím, že v nejhorším případě morčátku (taky je to holčička) pořídím vlastní klec.

A králíček se úplně změnil. K morčátku se chová opravdu mile, olizuje mu srst, pořád kontroluje, jestli je v pořádku. A změnil své chování i k lidem. Je mazlivý, klidný, spokojený. Se žrádlem taky nemají problém, o misku ani napáječku se nebijí. Vím že je to asi individuální případ a záleží na charakteru jak morčete tak králíka, ale za sebe můžu soužití v jedné kleci jen doporučit.

Re: má zkušenost

(Andrea, 4. 11. 2013 17:43)

ahoj tvoje zkušennost mě zaujala. Máme taky zakrslou králici,od léta a právě se začala chovat stejně jako ta vaše,většinou když jí šáhnu do klece,tak mručí a útočí na ruce. Dceru teda snáší lépe. Docela uvažiju zkusit pořídit jí teda ještě morčátko,starší by ho chtěla a pokud by byly v jedné kleci mohlo by to být fajn....
každopádně díky za váš příspěvek

Re: Re: má zkušenost

(Terr, 20. 11. 2015 19:58)

Ano moje kralicice se taky tak chovala zvlast kdyz sem ji davala jidlo tak hned po me vyjela mam zkusenost je to tim ze trpi samotou a je sam chce jen kamarada nic vic neni divu ze kdyz ste mu koupili morce ze se kralicek zmenil doporucuji koupit ke kralickovi kdyz se tak chova kamarada :-)

Králíček a morče

(Anet, 15. 3. 2015 11:41)

Tak jsem je zkusila dát k Sobě trošku staršího králíčka a morčátko akorát se to králíčkovi nějak nelíbilo .Tak jsem je hned odstavila takže tak :) Každopádně děkuji za tvoje rady.

zakrslí králík+morče v akvarium

(Dita , 6. 12. 2014 10:27)

Mám zakrslého králička a peruánské morče,vyrůstali spolu už od narození.Moje kamarádka měla samici morčete které se narodilo jedno morčátko,samice hned po porodu zemřela nevim proč, veterinář říkal že se to někdy stane,tak jsem si ho vzala.Já jsem měla samici králíka která porodila před třemi dny tak jsem dala morčátko k těm dvoum králičím mláďatům udělala jsem to tak že samici jsem dala ven proběhnout se a morčátko jsem dala do domečku (měla jsem je v akvárium a tam měli dřevěnej domeček kde si samice udělala hnízdo) samice si ani nevšimla že tam má morče a starala se o něj jako o vlastního a takle spolu vyrostli.Po měsíci jsem je od samice oddělila a samečka jsem dala do výborné rodiny a morče s králíčkem jsem si nechala byly to obě samičky morče Viky a králík Kiky ochočila jsem si je na tolik že i čivava by takle neposlouchala už je mam víc než rok a myslím si že morče nemusí mít morče ale králička je to výborná dvojka ty by bez sebe nemohli být. 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA