Jdi na obsah Jdi na menu
 


MORČE A KRÁLÍK hrozící nebezpečí anebo velká láska

26. 11. 2006

Morče a králík...

...hrozící nebezpečí anebo velká láska

Určitě víte, že morče a králíka můžete klidně chovat společně. Možná je tak chováte...Nejčastěji jsou to zakrslí králíci, kteří jsou jen o něco větší než dospělé morče a nebo dokonce stejně velcí jako morčátka. Jiné je to ale s jejich kamarády, velkými králíky, kteří jsou většinou chováni na maso...

.

Velcí králíci (masní) morčatům neublíží rozhodně schválně. Ale takový velký králík se oproti malému morčeti pohybuje poměrně neopatrně. Snadno by mu mohl ublížit například když běží - skáče, mohl by ho zavalit a nebo taky když jí, tak morče k jídlu jen tak nepustí a může ho třeba profackovat svými ostrými drápky a "vypíchnout" mu například oko.

.

Pokud spolu chováte morče a králíka od narození je riziko zranění mnohem menší, protože se nemusí seznamovat jako dospělí a prát se například o své teritorium, ale nějaké riziko tady pořád je. Proto musíte dávat pozor, zda se morče s králíkem pere, abyste včas zasáhli a oddělili je.

.

Rozhodně vás nechci strašit, že jestli chováte velkého králíka a morče, tak je musíte rozdělit, to ne. Jenom chci upozornit, pokud například plánujete koupi králíčka, radši vyberte toho zakrslého. A pozor! pro tuto dvojici či skupinku musíte mít větší klec nebo kotec.

.

Spousta lidí chová králíky a morčata odděleně a v zimě (pokud je morče chováno venku) ho dávají ke králíkovi do kotce, aby se vzájemně hřáli =o). To je dobrý nápad, ale musíte být opatrní a první chvíle pozorovat, jak se chovají, než si na sebe zvyknou, protože dospělý králík nemusí morčátko vždycky akceptovat...

.

.

Vlastní zkušenost: Když byl můj (velký) králík ještě malý, Nelče a Adélce neublížil, jenže rostl a kotec byl pro všechny malý a tak jim občas vlepil facku a taky je nechtěl pouštět ke krmení. Kvůli tomu jsem musela dát holky do jiného kotce, tak měli všichni alespoň svoje soukromí...Chci vám jen říct, že byste měli uvážit, že (velký) králík vyroste, ale zakrslíček zůstane malý..

Budu hrozně ráda, když napíšete nějaké vaše zkušenosti s chovem králíků a morčat dohromady =o)) (třeba do komentářů)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Králíček a morče

(Anet, 15. 3. 2015 11:41)

Tak jsem je zkusila dát k Sobě trošku staršího králíčka a morčátko akorát se to králíčkovi nějak nelíbilo .Tak jsem je hned odstavila takže tak :) Každopádně děkuji za tvoje rady.

je to možné??

(iva, 4. 9. 2012 12:43)

měli jsme králíka a máme morče. králík kolem morčete obskakoval a tak různě. nevím jestli je možné aby měli mladé- králíkomorčata??? po třech m,ěsících??? odepište prosím na ivinkabublikova@seznam.cz děkuji

Re: je to možné??

(Martina, 26. 1. 2015 18:03)

ahoj :) .. mám doma zakrslíka a teda,..má hodně velké rozmnožovací pudy :D .. vše by obskakoval a také uvažuju že bych k němu dala kamaráda, aby mu nebylo smutno když jsem přes týden na intru :( .. už se ti někdo ozval?? také by mě to zajímalo :)

zakrslí králík+morče v akvarium

(Dita , 6. 12. 2014 10:27)

Mám zakrslého králička a peruánské morče,vyrůstali spolu už od narození.Moje kamarádka měla samici morčete které se narodilo jedno morčátko,samice hned po porodu zemřela nevim proč, veterinář říkal že se to někdy stane,tak jsem si ho vzala.Já jsem měla samici králíka která porodila před třemi dny tak jsem dala morčátko k těm dvoum králičím mláďatům udělala jsem to tak že samici jsem dala ven proběhnout se a morčátko jsem dala do domečku (měla jsem je v akvárium a tam měli dřevěnej domeček kde si samice udělala hnízdo) samice si ani nevšimla že tam má morče a starala se o něj jako o vlastního a takle spolu vyrostli.Po měsíci jsem je od samice oddělila a samečka jsem dala do výborné rodiny a morče s králíčkem jsem si nechala byly to obě samičky morče Viky a králík Kiky ochočila jsem si je na tolik že i čivava by takle neposlouchala už je mam víc než rok a myslím si že morče nemusí mít morče ale králička je to výborná dvojka ty by bez sebe nemohli být.

Nové morče

(Dara, 7. 9. 2014 9:31)

Asi 3 měsíce mám kralicka(holčičku)a dnes jsem byli na výstavě zvířat a já si tam vzala morče dala jsem ho do kralikarny za mým králíčkem ale pořád je v domečku to morče tak sd bojím aby neumurelo hlady nebo žízní -_-

Králík+morče v kotci

(pajdula, 21. 10. 2012 22:06)

Náš králík má u sebe morče holku.Naprosto jí mulje,baští snim,vytáhne mu i jídlo z tlamy.Dnes jsme u nich našly i mimi o kterém,jsme myslely že se nepovedlo.Náš králík(klasický velky) si je bránil oba těl.A perlička naše morčína mu spí na hřbetu za ušima.Přeci jen jsme jí teěd udělaly soukromí s mimčem,ale Čip je hledá.Tak asi záleží i na povaze a myslím,že zakrslíci jsou mnohem vzteklejší!

Re: Králík+morče v kotci

(ne, 25. 6. 2014 13:05)

zakrslí králíci nejsou vzteklí spíše přátelštější je to na tom jaká jej jeho povaha. :)

Moje morče

(Jana, 9. 3. 2014 8:45)

Já mám morče Darwina a ve středu budu mít morče Fufyho !! :))

má zkušenost

(Ceress, 20. 7. 2012 10:45)

Pár let jsem doma měla ve větší kleci jenom králíčka. Králíček (samička, ale budu ji říkat "on" jako ten králík) byl k lidem agresivní, choval se teritoriálně, nechtěl si pořádně nechat sáhnout do klece a v době, kdy jsem mu dávala krmení jsem si musela dávat pozor na ruce, aby je nepokousal. Před pár dny jsem zachránila malé morčátko, které původně mělo připadnout jako krmení hadovi. Měla jsem dost strach, že mu králíček ublíží, ale byla jsem rozhodnutá to zkusit s tím, že v nejhorším případě morčátku (taky je to holčička) pořídím vlastní klec.

A králíček se úplně změnil. K morčátku se chová opravdu mile, olizuje mu srst, pořád kontroluje, jestli je v pořádku. A změnil své chování i k lidem. Je mazlivý, klidný, spokojený. Se žrádlem taky nemají problém, o misku ani napáječku se nebijí. Vím že je to asi individuální případ a záleží na charakteru jak morčete tak králíka, ale za sebe můžu soužití v jedné kleci jen doporučit.

Re: má zkušenost

(Andrea, 4. 11. 2013 17:43)

ahoj tvoje zkušennost mě zaujala. Máme taky zakrslou králici,od léta a právě se začala chovat stejně jako ta vaše,většinou když jí šáhnu do klece,tak mručí a útočí na ruce. Dceru teda snáší lépe. Docela uvažiju zkusit pořídit jí teda ještě morčátko,starší by ho chtěla a pokud by byly v jedné kleci mohlo by to být fajn....
každopádně díky za váš příspěvek

kralík a morče

(Julča, 14. 8. 2013 10:31)

mám doma morče a chci si pořídit králíka nevim jak se snesou ale váš text mi velmi pomohl myslím že se snesou:)

morče a králík

(Ali, 6. 5. 2013 15:08)

Ahoj,
přečetla jsem si tento článek a moc mi pomohl
mám doma králíka a chtěla bych si k němu pořídit morče
ale králíka mám na balkoně a nevím jestli tomu morčeti nebude zima
ale mám zakrslího králíka ;D (naštěstí)

morce

(klara, 30. 1. 2013 22:50)

morče morčemorčatko

morcatko

(klara, 30. 1. 2013 22:49)

diky za rady pa pa morčatka pa pa

Já si nevim rady !

(Vendy, 6. 12. 2011 19:24)

Ahoj, jsem Vendy a dostala jsem morčátko. Asi po měsíci se nám narodilo 2. a je to taky holka, takže supr......., jenomže jsme dostaly králíka, a já nevim jestli to je kluk nebo holka. Mohli byste mi poradit, jestli je může chovat dohromady? Koupily jsme totiž kvůli nim velkou klec a já nevim jestli to stojí za to. Oni na sebe furt dorážej a někdy se mi zdá, že se i perou. Tak mi prosím poraďte co nejrychlejš, jak to mam udělat.

Předem děkuji Vendy

Re: Já si nevim rady !

(šztrf, 12. 7. 2012 7:04)

dcerhmnhghg vfvvfgv gfgfrrrr

Velká láska

(Ivča, 3. 5. 2012 10:34)

Já mám taky zakrslíčka Káju a morčátko Terinku a chovám je spolu v jedné velké kleci. A jeden bez druhého už neudělají ani krok, hrají si a tulí se pořád k sobě, je to podle mě lepší, když nemám na králíčka tolik času, alespoň nemám špatné svědomí z toho, že je sám a nudí se. Velkou výhodou jsou pro mě také stejné podmínky pro život těchto dvou zvířat, krmení, podestýlka, seno, prostě všechno. Moc ráda je sleduju, co spolu vymýšlejí a jaké vylomeniny dělají. Pokud má někdo králíka samotného, vřele doporučuji morčecí společnost (ale na dva samce).:-)

Dilema

(Zuza, 23. 11. 2011 21:41)

Ahoj,
já jsem se chtěla zeptat zda-li je to vůbec dobrý nápad, to co mám v plánu. Mám zakrsleho králička, je mi ho líto, ýe je sám když jsem v práci a tak mu chci pořídit alespoň morčátko jako kamaráda. Mám samečka králíka a chtěla bych pořídit samičku morčete. Ale tročku se bojím, jelikož králiček je trošku agresivní, když mu dávám krmení a podobně, útočí. Myslím že to bude chtít více času ale že nakonec by spolu mohly žít ve stejné kleci. Tak bych se chtěla na názor. Děkuji Zuza

morcata

(luciekk11, 14. 11. 2011 12:18)

ja mam 4 morcata a mam 2 bile a porad se mi prali tak jsem je rozdelila ale dohromady mam 4 morcata

králík po roce s morčetem?

(Tereza, 17. 9. 2011 15:09)

chtěla jsem se zeptat, jeslti je hodne velkej probléém, když máte roční morčata a k tomu si koupíte zakrslého králíka. Zkušenosti s morčaty mám už osm let, ale stejnak se toho nějak bojím...... prosím odpovezte. =) 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA