Jdi na obsah Jdi na menu
 


Některé trávy s sebou nesou smrt aneb jedovaté rostliny

29. 4. 2007

     Nebezpečí v podobě jedovatých rostlin čeká na morče na spoustě míst. Když morčeti trháte rostliny z louky a neznáte jaké jsou jedovaté, můžete je otrávit bohužel i sami. Morče může sníst něco jedovatého například, když vám uteče z venkovního výběhu do zahrádky nebo na louku. Snadno se také otráví, pokud ho necháváte volně běhat po bytě a necháte nějaké jedovaté rostliny v jeho dosahu...

.

.

Na louce...

     Spoustu nebo alespoň nějaké jedovaté květiny, co rostou na louce určitě znáte. Ty, co znáte méně či vůbec, morčeti nesmíte dát, protože by se mohlo snadno otrávit a potom zemřít.

PREVENCE:   Trhejte jen ty rostliny, které pořádně znáte; pokud bydlíte vedle louky, morče vám může utéct samo, takže pořádně zabezpečte venkovní výběh, aby vám morče nezdrhlo ;o)

DRUHY: pryskyřník, starček přímětník, vlnice, hasivka, třezalka, vratič obecný, vraní oko, kapradiny,...

.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

hasivka - kapradiny, pryskyřník, starček, třezalka, vlnice

Obrazek Obrazek

vraní oko, vratič

.

.

Na zahrádce...

     Na obyčejné zahradě, kde je tráva, semtam sedmikrásky a pampelišky se morče neotráví. Zahrádkou myslím okrasné zahrádky a skalky, kde se pěstují okrasné květiny, keříčky a trávy. Sem se morče dostane nejspíš, když vám uteče z venkovního výběhu.

PREVENCE:   Pečlivě zabezpečte venk. výběh, aby morče neuteklo a také ho zatěžte například cihlou, aby ho nepřevrhl pes (jestli nějakého máte).

DRUHY: petúnie, lilie, narcis, ocún, konvalinka, kosatec, filodendron, kapradiny; ještě většina květin, ale ty mají jedovaté cibule, které jsou pod zemí

.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

petúnie, lilie, narcis, ocún, kosatec

.

.

V bytě...

     Morčátka hrozně ráda něco okusují. V kleci mají tvrdý chleba a dřevěné špalíčky,  v bytě či domě zase nábytek, koberce a hlavně různé květiny, kterým morče neodolá, ale to je špatně.

PREVENCE:   Jestliže má morče možnost běhat po celém bytě, musíte odstranit všechny květiny z jeho dosahu (raději všechny jinak vám z ostatních nic nezbyde) a nebo můžete něčím ohraničit místa, kam může a kam ne, aby se jinam nedostalo.

DRUHY: lopatkovec, monstera, toulitka, brambořík, dieffenbachie, begonie, potovosec, gumovník, fíkus benjamin, kroton, lilek, břečťan, klívie, vánoční hvězda, oleandr, azalka, prašec,...

.

ObrazekObrazek ObrazekObrazekObrazek

brambořík, břečťan, dieffenbachie, fikus benjamin, lopatkovec

Obrazek Obrazek

monstera, prašec

.

Sweet dreams.. http://www.sweet-dreams.wz.cz/

.

Příznaky otrávení

 - slinění                                           - omámení

 - průjem                                           - ochrnutí

 - rychlý dech                                   - zástava dechu

 - křeče                                             -  . . .

.

První pomoc

     Když toho morčisko moc nesežere, můžete být celkem v klidu, protože se mu nejspíš nic nestane, maximálně mu bude trochu špatně, ale brzo se to spraví. Jestli toho sní hodně, musíte okamžitě zavolat veterináři, kolik a co snědl a ten už vám řekne co dál. Sami morčeti doma nepomůžete, takže pokud to s morčetem vypadá hůř, stejně budete muset zajet za veterinářem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dikes

(Stepka, 27. 10. 2008 12:06)

Pred par dny mi umrel kralicek.Ted jsem mamku premluvila aby jsme si k mim narozkam poridili morcatko......tesim se na to az spolu budem chodit vean a tady vidim ze na nej-nebo na ni musim davat poradny pozor aby si nezralo to morce co chce....DIKY!!!

Ahoj

(holkiska, 9. 3. 2008 20:49)

Ahoj dala jsem si tento příspěvěk na svůj blog protože si myslím že je dobré vědět co je pro morčátka jedovaté x)) A ještě jsem si dala na lbog pár přípsěvků co tu máš....samozřejmě se zdrojem... Kdyby ti to ale vadilo tak písni a já je smažu x))

meggie

(lucka, 3. 11. 2007 20:48)

my máme všechny květi va víšce................

:-(

(adík, 30. 6. 2007 13:53)

je to dobré docela docela hodně dobre krasné za 3 dny budu mít svoje morče,to se mi fiktecky bude houdit

Odpověď pro andy...

(Zůza =o), 12. 5. 2007 15:28)

Teď jsem to hledala a našla jsem, že jo.... takže pozor...

svízel

(andy, 11. 5. 2007 15:13)

je svízel jedovatý?

svízel

(ajka, 11. 5. 2007 13:53)

je svízel jedovatý?

tak jo

(.R.M., 7. 5. 2007 18:38)

dík za radu, dám si na naši smečku pozor :D