Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybavení

18. 3. 2006

Zde se dozvíte, co všechno k chovu morčat, budete potřebovat. Vždycky napíšu jednotlivou věc a k ní popis a důležité věci (upozornění).

  • Klec
  • Domeček
  • Miska
  • Napáječka
  • Jesličky
  • Podestýlka
  • Seno
  • Krmení

        Klec

O typech klecí a ostatní důležité informace najdete ZDE , je to jen jiná stránka, najdete tam i na jaké místo by se měla klec umístit atd.

           Domeček

Myslet bychom měli hlavně na to, že v domečku bude vaše morčátko odpočívat, spát a když se například něčeho poleká, tak mu bude sloužit jako místo, kde se může schovat. Proto by měl být domeček dostatečně velký, aby se v něm mohlo morčátko otočit kolem dokola a jestliže má samička mladé, tak by se do něj měla vejít i s mláďaty. Morčátku je úplně jedno, jak domek vypadá, takže bychom měli dbát opravdu snad jen na velikost a kvalitu. Samozřejmě nemusíte kupovat ten největší domek v celém zverimexu :-))

Typy: Například dřevěný, plastový a také něco mezi keramikou a sádrou, nevím jak se tomu přesně říká.

Dřevěné domečky jsou podle mě nejlepší, vůbec se nemůsíte bát pokud by je morčátko ohlodávalo, dělá to třeba když se nudí. Plastové jsou taky celkem dobré, ale rozhodně nekupujte ty, co mají dno a to platí i u jiných, protože tam zůstává moč a potom to děsně zapáchá. Ty poslední jsou taky velmi dobré a i kvalitní, ale nesmíte s nimi třísknout o zem :-D (moje kamarádka ho má a je bezva)a dá se odendat střecha. 

Cena: Pokud si vyberete robustní, velký nebo už na pohled dost drahý domeček, tak se cena může pohybovat i kolem 200 Kč. Myslím, že bohatě stačí jen dřevěná boudička s otvorem jako dvířka - ty musí být taky dostatečně velké. U nás například prodávají moc pěkné a kvalitní domečky ze dřeva a ty jsou opravdu levné - asi 32 Kč střední domek, takže ceny jsou opravdu různé.

            Miska

Miska by měla být také dostatečně velká, ale slovo velká tu padlo už tolikrát . . ., prostě mám na mysli jen aby nebyla malá jako miska pro křečka, stačit by mělo asi tak 13-16 cm, no ještě změřím kolik mají moje misky. Dobré je používat jednu misku na suché krmení a druhou na ovoce a zeleninu, zelenina pak není špinavá od pilin a zrní. Také můžete používat misku na vodu místo napáječky.

Typy: Například kameninová, plastová a nerezová. Nejlepší je kameninová, protože se jen tak nepřevrhne a hezky se vymývá. Plastová se snadno převrhne, nerezová také, ale obě se můžou vsadit do kameninové misky a potom se nepřevrhnou. Jsou ale i plastové misky, které se nepřevrhnou tak snadno - dole na obrázku.

Obrazek

Cena: Ceny jsou zase různé, pohybují se asi kolem 50, 60 Kč. Některé i víc.

         Napáječka

Napáječka se používá na vodu, připevňuje se na mřížky klece. Pokud má ale klec mřížky svisle, je to trošku problém ji připevnit.

Typy: Napáječky jsou většinou plastové, ale pokud máte terárium, tak si kupte skleněnou, protože ty se přichycují takou "plackou" kulatou, kterou když navlhčíte tak se přichytne, no určitě to znáte.

Cena: Podle velikosti, asi tak od 30 Kč do 150 Kč, ale to už jsou pak napáječky spíše pro králíka.

           Jesličky

Já jesličky vůbec nepoužívám, takže vám řeknu jedině, že se používají na seno, přichytí se klec podobně jako napáječka a většinou jsou vyrobeny z nějakého kovu. Používat se nemusí, jedině pokud chcete mít v kleci trochu pořádek, ale stejně musíte dát morčeti seno na spaní.

         Podestýlka

Použít se dají jak hobliny, tak se prodávají i jakoby granulky (něco jako na kočičí záchod), a ještě jiné různé výmysly =o)

Cena: Existují i hobliny s vůní, ty jsou o pár korunek dražší než klasické. Normální stojí asi tak 16 l za 16-40Kč, granulky asi tak 100 Kč za 5kg.

  Nikdy: nepoužívejte piliny, jsou moc prašné a vadí v očích, vyjímka jsou piliny, které se normálně prodávají, protože ty jsou bezprašné, také nikdy nepoužívejte slámu, protože by mohla morče poranit v očích.

           Seno     a     Krmení

viz kapitola KRMENÍ